Dom w Konstancinie

Lokalizacja: Konstancin
Data realizacji: 2007 – 2008
Powierzchnia: 650 m2

Fot. Ignacy Matuszewski

House in Konstancin

Location: Konstancin
Project year: 2007-2008
Area: 650
m2

Ze względu na wymagania zapisane w WZ dotyczące możliwości zabudowy budynek zlokalizowany został na jedynym możliwym do zabudowy fragmencie działki o kształcie zbliżonym do kwadratu.  WZ dopuszczały tylko dwa możliwe kształty dachu – dwuspadowy lub kopertowy i taki właśnie kształt wybraliśmy. Przyjęliśmy założenie ze dom będzie bardzo oszczędny w formie – bez zbędnych detali i dodatków. Z trzech stron elewacje to „klasyczne” ściany z oknami, każde zamykane drewnianą żaluzją. Czwarta elewacja od strony ogrodu została zaprojektowana jako ogromne przeszklenie i zdominowana została przez dwie funkcje – przeszklony ogród zimowy w parterze obok salonu i duży pokój łazienkowy na piętrze. Jednocześnie zdecydowaliśmy się na brązową, ręcznie formowaną cegłę na elewacje, promieniowany granit na cokoły, grafitowy łupek na dach i drewno na detale. Wnętrze domu  zaprojektowano tak, aby spełniało wymagania inwestora i łączyło w sobie funkcjonalność i wygodę.

Bryłę budynku stanowi  prostopadłościan z kopertowym dachem,  z wysuniętą od strony zachodniej oranżerią. Główne wejście do budynku zlokalizowano od strony ulicy. Od strony północnej zastosowano duże przeszklenie elewacji dzięki czemu pokój dzienny, sypialnie i łazienka zyskują atrakcyjny widok na okoliczną zieleń. Dla wzmocnienia efektu część zadaszenia pomieszczenia łazienki została przeszklona.

Wszystkie elewacje budynku zaprojektowano z naturalnych materiałów – cegły ręcznie formowanej w kolorze brązowym i beżowym, z przesuwnymi, zewnętrznymi żaluzjami wykonanymi z drewna. Ważnym elementem elewacji są duże, bezszprosowe przeszklenia od strony północnej . Wszystkie detale zewnętrzne, obróbka blacharska etc. wykonane ze stali cynkowej w kolorze czarnym lub z blachy tytanowo- cynkowej

Dach domu pokryty łupkiem kamiennym w kolorze grafitowym lub dachówką prostokątną gładką w kolorze grafit.

 

Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram