Naked House

Lokalizacja: Warszawa
Data realizacji: 2018

 

Fot. Ignacy MatuszewskiLocation: Warszawa
Project year: 2018

Naked House to dom jednorodzinny zaprojektowany dla rodziny z dziećmi. Położenie w otoczeniu natury, w sąsiedztwie lasów sosnowych, wpłynęło na podejście do projektowanego domu jako azylu. Dało to również przeciwwagę dla pobliskiej metropolii i związanego z nią stylu życia. Widocznym zabiegiem jest przenikanie się zewnętrza z wnętrzem domu poprzez duże przeszklenia, naturalne materiały zastosowane na elewacji i wewnątrz budynku oraz parterową zabudowę. 

Kształt działki i układ stron świata zaczął definiować układ przestrzenny domu, jednak to program funkcjonalny ostatecznie zadecydował o bryle i relacji poszczególnych części domu względem działki. W związku z wspomnianymi przyszłymi użytkownikami domu – rodzicami z dziećmi, podzieliliśmy dom na dwie części. W jednej mieści się przestrzeń wspólna/dzienna i sypialnia rodziców, w drugiej – pokoje dzieci i pracownia. Dwie główne strefy w domu połączyliśmy korytarzem z wąskim i wysokim otwarciem widokowym skierowanym na pozostawione w ogrodzie drzewo. Ostatecznie rzut domu przypomina literę „L” ,podkreślając zastosowane strefowanie.

Dzięki zastosowaniu w projekcie jednospadowego dachu, hierarchię pomieszczeń definiuje ich wysokość. Na przykład w sypialniach dzieci dało to możliwość wykorzystania przestrzeni w formie antresol. Została zamontowana tam konstrukcja z belek drewnianych, która czeka na aranżację przez domowników, powiększenie pokojów o dodatkowy poziom.

Kilka ścian i strop wykonane zostały z żelbetu i tworzą klimat części wspólnych. Jednak elementem scalającym całą ideę domu jest zastosowanie cegły na elewacji oraz we wnętrzu, przenikanie się części mieszkalnej z tym co na zewnątrz. Stąd też nazwa – Naked House.

Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram